Någon gång, kanske redan nu i vinter, ska vi byta ut träpanelen på insidan av akterspegeln där de två enda originalarmaturerna från sjuttiotalet sitter kvar. Jag har beslutat mig för att låta dem vara tills vi byter träskivan men stör mig ändå på de energislukande glödlamporna. Eftersom jag inte hittat några LED-varianter med den aktuella skruvfattningen beslutade jag mig för att konvertera de gamla glödlamporna själv.
Jag filade längs kanten på glaskuporna och knackade loss dem. Sedan var det bara att löda fast trådarna på kretskorten. På kretskortet för varje lampa sitter tolv lysdioder (25-öres dioder från Hong Kong) i grupper om tre med tillhörande motstånd. När allt var fördiglött och testat var det bara att fixera det hela med en väldans massa smältlim.
De färdiga LED-lamporna drar en trettiondel av de gamla glödlamporna och kostar ungefär tre kronor styck, plus någon timmes pillande.